2015. jún 17.

Színészlegendák és fizikai színház találkozása = Lear

írta: Kulturvamp
Színészlegendák és fizikai színház találkozása = Lear

Minden szempontból izgalmas Lear királyt kapnak azok, akik megnézik Shakespeare drámájának a fizikai színház nyelvén elbeszélt változatát. Az Átrium Film-Színház színpadán Csuzi Márton absztrakt koreográfiájára elevenedik meg a király, az elárult apai szeretet története. Ráadásul az uralkodó itt bizony nem férfi, hanem nő.

learrr.jpgFotó: Gergely Beatrix

Duda Éva alakítja-táncolja Leart, a taktus mindvégig lüktető, és a szavak is szerephez jutnak: a Lear király korábbi, évtizedekhttp://kulturvamp.blog.hu/admin/post/edit/7552046kel ezelőtti, legendás előadásainak felvételeiből játszanak be hangrészleteket (tv-felvételek hangját – a szerk.). Az izgalmas kísérletben tehát nemcsak a mozgás és a zene, hanem Básti Lajos és Major Tamás hangja is szerves részét képezi az előadásnak. A téma örök érvényű: hazugság, csalás, korrupció, árulás, kiszolgáltatottság, őrület.

A Duda Éva Társulat elődásában létrejött formabontó műfaji elegy színpadra álmodója Szőcs Artur színész-rendező, akivel még a premier előtt beszélgettem.

Miért pont Lear királyt választotta? És miért döntött úgy, hogy a modern, fizikai színház nyelvén meséli el?

– Ezelőtt kilenc évvel, amikor felvételiztem a Színművészeti rendező szakára, akkor ha jól emlékszem, a harmadik rostán ez volt a feladatom. Ott találkoztam először vele, akkor kezdtem először komolyabban dolgozni ezzel a darabbal, és azóta gyakorlatilag végigkísérte az eddigi életemet. Nagyon sokat foglalkoztatott, klasszikus kőszínházban is meg akartam rendezni, de az nem jött össze. Időközben megismerkedtem Évával, a társulattal. Egyszóval, sok élményem, impulzusom volt a Learrel kapcsolatban, így jutottam addig, hogy ezt így, ebben a formában akarom megrendezni.

Duda Évával ha jól tudom, Miskolcon a Rigolettóban dolgozott először?

- Ahogy vesszük. Az első diplomám ugye színészdiploma: színészként, a Szegedi Szabadtéri Játékokon, a Vígszínházban, nagyon sok helyen dolgoztam úgy, hogy Éva volt a koreográfus, én meg színészként táncoltam. De mint rendező, valóban a Rigolettóban találkoztunk először, és elég hamar kiderült, hogy jó lesz nekünk együtt dogozni.

Amikor eldöntötte, hogy csinál egy formabontó Lear királyt, rögtön tudta, hogy a Duda Éva Társulattal fogja színpadra vinni?

- Nem, nhttp://kulturvamp.blog.hu/admin/post/edit/7552046em dehogy. Egy-két éve már benne volt a fejemben, hogy mit szeretnék, csak nem tudtam, hogy kikkel. Ilyen szempontból szerencsés volt a miskolci találkozás, mert ott kiderült, hogy jól működünk együtt. Ami a próbafolyamatot illeti, a klasszikus színházi hat hét állt rendelkezésünkre, bár egy ilyen vállalkozásánál lehetett volna egy-két év is (nevet).


Az előadásban végig a nagy, klasszikus Lear király-előadások szólnak az éterben, Básti Lajos és Major Tamás hangja. Jókora munka lehetett kiválasztani ezeket a részleteket, amelyeket végül használnak. Bár túl sok Lear nincs is, amit rögzítettek, ami megvan.

– Nincs, de ezt nem okozott nehézséget. Iszonyú nagy élmény volt ezeket mind végignézni. és válogatni köztük, megismerni színészeket, akiket én már nem ismerhettem, mert már nem élnek sajnos. Felnőni hozzájuk. Tulajdonképpen egyszer csak eljutunk odáig, hogy már nem élnek, mégis a partnereink ebben az előadásban. Ez egy nagyon jó feladat volt!

A végeredmény egy meglehetősen merész műfaji ötvözet. Kiknek ajánlja?

- Azt hiszem, sikerült úgy elmesélni a történetet, hogy kezdve a diákoktól – akiknek ez talán éppen kötelező olvasmány lehet – egészen azokig, akik nagyon sokat járnak színházba és éhesek valami újra, hogy mindegyikük számára egyaránt élvezhető legyen. Rétegszínház lenne? Persze, de én magamból indulok ki, és magamat nem tartom rétegnézőnek, szóval, én várok mindenkit.

A LEAR-t április 17-én mutatták be az Átrium Film-Színházban.

Szólj hozzá